Kleszcze jako zagrożenie dla psów i kotów: jak chronić swojego pupila przed tymi pajęczakami?

Kleszcze jako zagrożenie dla psów i kotów: jak chronić swojego pupila przed tymi pajęczakami?

Kleszcze zazwyczaj występują w lasach, parkach, na polach, ale także na podwórku. Największe ryzyko wystąpienia kleszczy jest w okresie wiosenno - letnim, kiedy temperatury są wyższe. 

Warto jednak zabezpieczać nasze czworonogi przez cały rok.

Jakie zagrożenia stanowią kleszcze?

Te niebezpieczne pajęczaki mogą być nosicielami różnych chorób takich jak bebeszjoza, anaplazmoza czy kleszczowe zapalenie mózgu. Ugryzienia przez kleszcze mogą również powodować podrażnienia skóry i infekcje.

Jak chronić naszego pupila?

W sklepach zoologicznych lub u weterynarza można kupić wiele preparatów zabezpieczających psy i koty przed kleszczami. Najbardziej popularnym rozwiązaniem są obroże, krople oraz tabletki.

Bardzo ważnym aspektem przy wyborze preparatu zabezpieczającego jest odpowiedni dobór do wagi oraz wieku zwierzęcia. Warto zwrócić uwagę na substancje czynną znajdującą się w preparaci, aby nie zaszkodzić zwierzakowi. Takie decyzje powinno się skonsultować z weterynarzem.

Obroże

Jednym z najskuteczniejszych i najdłużej działającym środkiem zapobiegawczym jest obroża insektobójcza. Stanowi ona ochronę zarówno przeciw kleszczom jak i pchłom. Zaletą stosowania obroży jest zmniejszenie ryzyka zachorowania np. na babeszjozę, anaplazmozę czy kleszczowe zapalenie mózgu. Obroże są jednym z niewielu środków, które mają długotrwałe działanie, nawet do 8 miesięcy. Przykładem może być foresto czy Kiltix.

Krople do aplikacji na skórę

Krople są dobrym sposobem na walkę z kleszczami dla zwierząt, które niechętnie połykają oraz mają tendecje do gubienia obroży w warunkach zewnętrznych. Minusem tej metody jest krótkotrwałe działanie, przez co trzeba pamiętać o regularnej , comiesięcznej aplikacji kropli na skórę karku zwierzęcia.

Tabletki na kleszcze

W ostatnim czasie dużą popularność zdobywają tabletki. Po ich podaniu substancje czynne zawarte w tabletce uwalniają się do organizmu zwierzęcia. Dzięki tabletkom kleszcz po wkłuciu się w skórę obumiera po krótkim czasie. Przy tej metodzie również należy pamiętać o regularności, aby ochrona była skuteczna. Jeżeli pies lub kot cierpi na schorzenia przewodu pokarmowego bądź wątroby to taki rodzaj zabezpieczenia przed kleszczami należy w pierwszej kolejności skonsultować z lekarzem weterynarii.

Regularna profilaktyka oraz przeglądanie sierści u kota lub psa pozwala zapobiegać różnym chorobom, które mogą okazać się niebezpieczne. To my jesteśmy odpowiedzialni za życie i zdrowie naszych zwierząt.

Bądź na bieżąco z promocjami

Zapisz się do naszego newslettera, aby mieć dostęp do najnowszych ofert oraz wyprzedaży

Nasza strona korzysta z plików cookies. Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na przechowywanie tych plików na Twoim urządzeniu.